Kolejna praca Rafała Merskiego poświęcona została tematom obrzędów rodzinnych Słowian, mówiąc fachowo - rytuałom przejścia. Na początku czytamy trochę o roli ognia w obrzędowości, by później nieco więcej dowiedzieć się o kulcie rodzanic, postrzyżynach, kosoplecinach, swaćbie, obrzędach pogrzebowych i wierze w reinkarnację.
Faza wyłączenia, faza marginalna i faza włączenia, czyli trzy podstawowe składowe każdego typu ceremonii, zostały dokładnie udokumentowane przez autora pokaźną liczba cytatów, z których sporządził doskonałą antologię w każdym rozdziale.
Trudno zatem zarzucić mu jakieś merytoryczne uwagi; ilość dobranych, przytoczonych tekstów jasno świadczy, że opracowanie tematu sporządzone zostało na dosyć twardych fundamentach. I to jest podstawa w dzisiejszych czasach; dotarcie do źródeł nawet tych mniej znanych i słabo dostępnych. Mamy tu klasyków gatunku, ale także i badaczy z bieżącego stulecia.
Najbardziej wciągnął mnie ostatni rozdział dotyczący reinkarnacji. Widać, że autor najwięcej napracował się szukając do niego stosownych cytatów. Temat ten jest rzadko omawiany przy okazji wierzeń dawnych Słowian, ale dowodzi, że także i nasi przodkowie wierzyli we wcielanie się duszy w nowe postacie.
Możemy zaryzykować stwierdzenie, że mamy kolejną pracę dobrze przedstawiająca rekonstrukcję dawnych rytuałów i praktyk. Myślę, że jest to niezbędnik dla każdego fana tematu religii Słowian. Dla rodzimowiercy lektura obowiązkowa.