Ku mojemu olbrzymiemu zaskoczeniu książka autorstwa Igora D. Górewicza "Borek i bogowie Słowian" doczekała się kontynuacji. Nasz wspaniały słowiański świat jak powszechnie wiemy ma dużo do zaoferowania. I to nie tylko w sferze bogów, demonów czy ogólnie duchowości. Także polskie legendy mają unikatowy klimat, choć zdarzają się tacy, którzy przypisują im obcy rodowód lub przynajmniej wspólne cechy z podaniami innych narodów. A historia? A to już temat na osobny post.
Dzięki lekturze takim jak ta możemy barwniej poznawać naszą lechicką przeszłość. Wraz z Borkiem i jego młodszym bratem Oskarem przenosimy się w otchłanie przeszłości. Podróżujemy do Krakowa, Gniezna, poznajemy legendarnych władców i historyczne postacie. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie wydarzyły się znaczące dla naszej kultury baśniowe sytuacje. Autor przedstawia nam obyczajowość dawnych Lechitów, opisuje realia życia. Magiczny portal, lasy, jeziora, potęgują klimat sprzed ponad tysiąca lat. Czytelnik może poczuć się z dala od cywilizacji, która odcina nam więź z naturą, której nie brakowało naszym przodkom. Oczywiście jak wiadomo, jest to bajka, wiele rzeczy przedstawionych zostało pod najmłodszego Słowianina, dla którego nie wszystko jest takie oczywiste.
Zaszczepianie zainteresowania początkami naszego państwa najmłodszym powinno być obligatoryjne. Ignorujmy to, co "antyszczepionkowcy kulturowi" na ten temat głoszą. Słowiańskie dzieci są najważniejsze i zasługują na taki luksus. Myślę, że "Borek i legendarne początki Polski" powinien doczekać się ekranizacji. Nawet miniserial na YouTube nakręcony z udziałem przedstawicieli grup rekonstrukcji historycznej sprostałby zadaniu. Lepiej weźmy się za promowanie naszej polskiej tradycji, póki jest mało znana. Warto pokazać młodemu pokoleniu jakim potencjałem dysponujemy. I jak go zaniedbujemy w obecnych czasach.
Książka ciekawa! Gorąco polecam! Powinna być obowiązkową lekturą w pierwszych klasach szkoły podstawowej.