RODZIMOWIERSTWO SŁOWIAŃSKIE & BADANIA NAD RELIGIĄ SŁOWIAN:

KULTOWE UBRANIA I AKCESORIA DLA PRAWDZIWYCH SŁOWIAN:

POLECANE STRONY:

DLA MIŁOŚNIKÓW SPADOCHRONIARSTWA:

środa, 22 lutego 2023

Melania Kapelusz "Mitologia. Przygody słowiańskich bogów."

 

To dosłownie na godzinkę odrobina literatury dziecięcej. Owszem, uważam, że porządnych Słowian należy wdrażać w świat rodzimych mitów, legend i podań. I to od wczesnych lat życia. Czym skorupka za młodu ... nie będę rozwijał tematów oczywistych. 

Książka Melanii Kapelusz "Mitologia. Przygody słowiańskich bogów" to przedstawieniu kilku najbardziej popularnych mitów słowiańskich, adresowanych do najmłodszych czytelników. Bogato ilustrowana obrazkami autorstwa Ewy Poklewskiej-Koziełło praca, daje małym Słowianom wstępny wgląd w to, w co wierzyli przed wiekami nasi przodkowie. 

Mity i historie przedstawione zostały w postaci zrekonstruowanej, gdzie zamiast Boga i Diabła występują kolejno Perun i Weles. Myślę, że tę interpretację podziela większość zarówno badaczy, jak i rodzimowierców słowiańskich. Oprócz kosmogenezy, antropogenezy, jest także legenda o koniu z Arkony i Axis Mundi. Na końcu jeszcze mini słowniczek występujących w książeczce postaci. 


Może lektura adresowana jest do starszych dzieci, niemniej te stroje dla małych Słowian, które sprzedają Zielone Listki wpędzają w dumę. 

Dobra czytanka dla Słowianiątek. Wiadomo, że dzieciom wszystkiego nie wyjaśnimy, nie opowiemy, i nie uświadomimy. Ogólne opracowanie tematu zmobilizuje je w późniejszych latach życia do pełnego zgłębienia wiedzy o religii Słowian. Będą czytały opracowania naukowe i przypominały sobie bajki z dzieciństwa. Od razu wyłapią różnice i przypomną sobie jakimi wersjami karmiono je za młodu. 

To zdecydowanie lepsze opracowanie mitologii słowiańskiej w wersji popularyzatorskiej dla dzieci. Mniej jest autorskich wizji, więcej przelewania na papier autentycznych wierzeń z czasów przedchrześcijańskich, w znanych nam dotychczas postaciach. Oczywiście językiem zrozumiałym dla najmłodszych, bo to do nich adresowana jest ta praca. 

Gorąco polecam! 

Poczytaj mi słowiańska mamo!

Poczytaj mi słowiański tato!