RODZIMOWIERSTWO SŁOWIAŃSKIE & BADANIA NAD RELIGIĄ SŁOWIAN:

KULTOWE UBRANIA I AKCESORIA DLA PRAWDZIWYCH SŁOWIAN:

POLECANE STRONY:

DLA MIŁOŚNIKÓW SPADOCHRONIARSTWA:

sobota, 20 lipca 2019

Bartłomiej Grzegorz Sala "W Upiornym laboratorium. Homunkulus, golem, potwór Frankensteina, Mr Hyde i inni"


Przenosimy się w klimat grozy. Bartłomiej Grzegorz Sala po wilkołakach, wampirach, smokach czy legendach o duchach zabiera nas w świat mitycznych stworzeń. Omawia istoty przywołane do życia głównie ludzką ręką w laboratorium lub językiem za pomocą magicznych słów. Kolejna z jego prac oprócz wymienionych w podtytule postaci poświęcona jest wielu znanym światu horrorów tworom: m.in. mumii, androidom, zombie, zwierzoludom, niewidzialnemu człowiekowi, sobowtórom ... etc.


Jak to bywa w opracowaniach świata gotyku, autor przedstawiając poszczególne stwory zaczyna od historii, następnie przechodzi do legend, literatury i kina. Duża ilość ciekawostek zbija z nóg - nie wiedziałem, że historia Frankensteina ma swoje korzenie w wydarzeniach, które miały miejsce w Ząbkowicach Śląskich i eksperymentach Johanna Konrada Dippela. Podobnie jak to, że wyraz "robot" pochodzi od "robota" i zawdzięczamy go Czechowi. Zaintrygowały mnie historie o spożywaniu ciał mumii. Kiedyś słyszałem jak to grupa archeologów odnalazła beczkę z miodem, wzięła łyżki i zaczęła wyjadać miód aż dokopała się do jakiejś mumii. Ale tu był to raczej przypadek. 

Omawiając filmy autor często zwraca uwagę na klasykę pomijając wiele kontynuacji (np. "Frankenweenie" Tima Burtona miał aż dwie odsłony, jedną czarno-białą krótkometrażową, drugą animowaną z 2012 r..; swoja drogą, zauważyłem, że fabuła ekranizacji przygód Jacka Thorntona przypomina tę z "Gnijącej panny młodej" wspomnianego reżysera). Ale jak często Sala wnioskuje, późniejsze odsłony czegokolwiek są na ogół wyjątkowo słabe. Trudno się z tą opinią nie zgodzić - jest mnóstwo dzieł mistrzów do wykorzystania, tylko dobrych reżyserów i widzów brakuje. Komercha rządzi światem, stąd mam co mamy - tandetne filmy z bladymi wampirami w lateksach odrzuconymi przez świat, któremu szkodzą ... 

Dzięki książce wiem jakich filmów poszukać do oglądnięcia. W świetle tego co dziś serwuje nam kinematografia, wybór może okazać się na prawdę bardzo korzystny. Podobnie z literaturą. Kilka książek autorstwa klasyków zasługuje na uwagę. Dużą zaletą "W Upiornym laboratorium. Homunkulus, golem, potwór Frankensteina, Mr Hyde i inni"  są historyczne ciekawostki, dokładne streszczenie treści dzieł autorstwa klasyków oraz omówienie rozwoju danego zjawiska w popkulturze. Czasami możemy się zdziwić jak wyglądała na początku inwencja pisarzy, a z czym kojarzymy to dzisiaj ... Książka wciąga, przenosi nas w różne miejsca od Egiptu przez Londyn po Pragę. Zapewnia dobrą rozrywkę fanom mrocznych klimatów.